List of Deputy Commissioners

Sl. No. Name of Deputy Commissioner From To
1. Capt. W. J. Williamson 1869 1875
2. Maj. H. St. Patrick Maxwell, ICS 1881 1886
3. Lt. Col. M. Alexander Gray 1889 1890
4. Mr. William Teunon, ICS 1890 1891
5. Mr. Jc. Arbuthnot, ICS 1891 1892
6. Mr. C. G. Mackenzie Kennedy 1893 1895
7. Lt. Col. A. A. Howell 1895 1898
8. Lt. Col. H. M.  Halliday 1898 1899
9. Lt. Col. A. A. Howell 1899 1900
10. Maj. W. M. Kennedy 1900 1901
11. Lt. Col. H.M. Halliday 1900 1901
12. Mr. A. H. Cumming, ICS 1901 1903
13. Mr. A. H. C. Colquhoun, ICS 1903 1903
14. Lt. Col. A. A. Howell 1903 1903
15. Maj. Alan Playfair 1904 1906
16. Mr. A. J. Laine, ICS 1906 1906
17. Maj. Alan Playfair 1906 1909
18. Mr. A. J. Laine, ICS 1909 1910
19. Mr. A. L. Thomas, ICS 1910 1912
20. Mr. F. M. Clifford, ACS 1912 1912
21. Lt. Col. H. M. Halliday 1912 1916
22. Mr. Harold Bell, ACS 1916 1916
23. Mr W. A. Crosgrave, ICS 1916 1917
24. Mr. Ralf Friel, ICS 1917 1918
25. Mr. F. E. Jackson, ICS 1918 1920
26. Mr. N. E. Pary, ICS 1920 1922
27. Mr. L. S. Bingemann, ICS 1922 1923
28. Lt. G. D. Walker, ICS 1923 1927
29. Mr. A. G. Patton, ICS 1927 1927
30. Lt. G. Walker, ICS 1927 1929
31. Mr. N. E. Parry, ICS 1929 1931
32. Mr. S. L. Metha, ICS 1931 1932
33. Mr. William Shaw, ACS 1933 1935
34. Mr. A. C. Humphrey, ICS 1936 1937
35. Mr. William Shaw, ACS 1937 1938
36. Mr. Rynjah, ACS 1938 1938
37. Mr. Monoranjan Mitra, ACS 1938 1939
38. Mr. A. R. H. Macdonald, ICS 1940 1941
39. Mr. William Shaw, ACS 1942 1943
40. Mr. L. L. Peters, ACS 1944 1947
41. Mr. A. Bhattacharjee, ACS 1947 1948
42. Mr. J. B. Rajkuwar, IAS 1948 1951
43. Mr. S. C. Kakati, IAS 1951 1952
44. Mr. K. G. Raghvan Iyer, IAS 1952 1953
45. Mr. S. M. L. Bhatnagar, IAS 1954 1956
46. Mr. Phukan, IAS 1957 1958
47. Mr. H. N. Borah, IAS 1958 1961
48. Mr. M. N. Gogai, IAS 1961 1966
49. Mr. B. C. Dutta, IAS 1966 1968
50. Mr. P. C. Misra, IAS 1968 1969
51. Mr. V. Ramakrishnan, IAS 1969 1970
52. Mr. T. Cajee, IAS 1970 1971
53. Mr. K. K. Sinha, IAS 1971 1972
54. Mr. T. Anok, IAS 1972 1974
55. Mr. Dilip Singh, IAS 1974 1975
56. Mr. M. S. Pangtey, IAS 16.1.1975 14.3.1975
57. Mr. Dilip Singh, IAS 13.5.1975 17.1.1977
58. Mr. C. N. S. Nair, IAS 18.1.1977 18.1.1979
59. Mr. J. P. Singh, IAS 18.1.1979 3.6.1980
60. Mr. P. J. Bazeley, IAS 4.6.1980 9.6.1982
61. Mr. D. Das, IAS 10.6.1982 9.6.1983
62. Mr. G. N. Bhattacharya, IAS 10.6.1983 3.9.1985
63. Mr. J. M. Mauskar, IAS 4.9.1985 31.8.1987
64. Mr. N. Prasad, IAS 31.8.1987 2.7.1988
65. Mr. S. Mendiratta, IAS 2.7.1988 18.7.1990
66. Mr. A. Bhatnagar, IAS 18.7.1990 5.4.1993
67. Mr. Shreeranjan, IAS 18.7.1993 22.6.1995
68. Mr. Jatinder Bir Singh, Ias 22.6.1995 25.7.1997
69. Mr. Pankaj Jain, IAS 25.7.1997 8.4.2000
70. Mr. B. Pyrkayastha, IAS 3.5.2000 5.7.2002
71. Mr. S. Jaganathan, IAS 6.7.2002 4.4.2005
72. Smti. L. R. Sangma, IAS 15.4.2005 6.11.2005
73. Mr. P. Sampath Kumar, IAS 7.11.2005 28.9.2007
74. Mr. E. P. Kharbhih, IAS 3.10.2007 29.8.2008
75. Mr. F. Kharkongor, IAS 29.8.2008 24.7.2009
76. Mr. Sanjay Goyal, IAS 04.08.2009 30-01-2012
77. Mr. Pravin Bakshi, IAS 30-01-2012